digital marketing

بازاریابی اینترنتی و تجارت الکترونیک E business

به طور کلی واژه بازاریابی اینترنتی به استفاده از اینترنت جهت انجام تبلیغات، فروش کالا و خدمات اطلاق می‌گردد.
این بازاریابی نوعاً بر اصل “پرداخت به ازای هر کلیک” استوار است و شامل آگهی‌های تبلیغاتی موجود در سایت‌ها، ایمیل‌هایی که برای معرفی محصولات ارسال می‌شود، آگهی‌های متحرک و جذاب گرافیکی، تبلیغ در موتورهای جستجو، تبلیغات در وبلاگ‌های مختلف و مقالات تبلیغاتی می‌باشد.

● تعریف بازاریابی اینترنتی what E- business

بازاریابی اینترنتی بخشی از تجارت الکترونیک است که مدیریت اطلاعات، روابط عمومی، خدمات مشتریان و بخش فروش را در بر دارد. به طور کلی تجارت الکترونیک و بازاریابی اینترنتی از زمانی که دسترسی به اینترنت به صورت گسترده برای عموم مردم فراهم شد، رواج یافته است.

در حال حاضر بیش از یک سوم مصرف کنندگان خانگی در آمریکا و بسیاری از نقاط اروپا که به شبکه اینترنت دسترسی دارند، خریدهای خود را به صورت اینترنتی انجام می دهند. این روش برای شرکت هایی که مایلند فعالیت های از راه دور خود را گسترش دهند و اصطلاحا آنرا به تجارت آنلاین تبدیل نمایند نیز ثمربخش است.

● تاریخچه بازاریابی اینترنتی History E- business

آغاز بازاریابی اینترنتی به اوایل دهه ۹۰ برمی گردد، در آن زمان وب سایت‌ها اطلاعات خود را به روشی بسیار ساده و تنها با استفاده از فایل‌های متنی ارائه می دادند، به تدریج گرافیک و در پی آن تبلیغات تصویری به سایت های مختلف افزوده شد. آخرین قدم در این زمینه تکامل تجارت آنلاین و به کارگیری اینترنت جهت سرعت بخشیدن به فروش کالا و خدمات است.

● مدل های تجاری و اشکال مختلف Module E- business

بازاریابی اینترنتی به چندین مدل مختلف وجود دارد و مدل های اصلی آن عبارتند از:

▪ B۲B: business-to-business

که اصطلاحا B۲B نام گرفته و business-to-consumer که B۲C نامیده می شود. در مدل B۲B دو شرکت مختلف با یکدیگر به تجارت می پردازند.

▪ C۲B

در حالیکه مدل B۲C مستقیما با مصرف کننده در ارتباط است.بازاریابی اینترنتی با مدل B۲C آغاز شد و به تدریج مدل B۲B نیز که پیچیده تر از مدل اول بود پدیدار گشت.

▪ P۲P: peer-to-peer

مدل سومی نیز وجود دارد که چندان رایج نیست و peer-to-peer یا اصطلاحا P۲P نامیده می شود، در این مدل افراد اجناس مختلف را بین خود به اشتراک و معاوضه می گذارند . سایت Kazaa یک نمونه از P۲P است که بر مبنای به اشتراک گذاردن انواع فایل ها از جمله فایل های موسیقی، فیلم، متن و غیره توسط کاربران، راه اندازی شده است.

بازاریابی اینترنتی اشکال مختلفی دارد، یکی از آنها مشخص کردن محدوده قیمت است، مانند سایت http://www.priceline.com در این حالت، مشتریان محدوده قیمت و بودجه ای را که می خواهند صرف کنند، مشخص می کنند و سپس از میان اجناس موجود در آن محدوده، کالایشان را انتخاب می کنند. شکل دیگر، جستجو به منظور یافتن ارزانترین قیمت است، مانند سایت http://www.hotwire.com در این سایت کاربران به دنبال کمترین قیمت برای کالای مورد نظر خود هستند. آخرین روش “حراج آنلاین” است، مانند سایت http://www.ebay.com، که خریداران بر روی اجناس موجود قیمت های پیشنهادی خود را می گذارند و در واقع نوعی مزایده آنلاین است.

digital marketing

دیجیتال مارکتینگ

● مزایای بازاریابی اینترنتی

از مزایای بازاریابی اینترنتی می‌توان به در دسترس بودن اطلاعات وسیع و نامحدود اشاره نمود، کاربران با اتصال به اینترنت و جستجوی کالای مورد نظرشان به راحتی قادرند در هر ساعتی از شبانه روز اطلاعات کاملی راجع به آن کالا دریافت نمایند و در صورت تمایل نسبت به خرید آن اقدام کنند. به علاوه فروش آنلاین برای مالکین شرکت‌ها به علت عدم نیاز به نیروی کاری، مقرون به صرفه تر نیز می‌باشد. به طور کلی با استفاده از بازاریابی اینترنتی می‌توان بازار محدود و محلی را به بازاری گسترده و جهانی تبدیل نمود.

● محدودیت‌های بازاریابی اینترنتی

محدودیت‌های بازاریابی اینترنتی هم برای مشتریان و هم برای فروشندگان مشکلاتی بوجود می‌آورد. پایین بودن سرعت اینترنت می‌تواند مسبب مشکلات بسیاری شود، اگر حجم اطلاعات و تعداد صفحات وب سایت شرکتی بیش از اندازه زیاد باشد، کاربران برای دریافت و دانلود اطلاعات مورد نظر خود به کوشش فراوان نیاز خواهند داشت.

بازاریابی اینترنتی به خریداران امکان لمس، بو کردن، چشیدن و به طور کلی دیدن کالا از نزدیک را قبل از خرید، نمی‌دهد. برخی از فروشندگان عرصه تجارت الکترونیک، برای هر چه کم رنگ‌تر جلوه دادن این قبیل مشکلات و جلب اطمینان مشتریان، سیاست‌های مختلفی را به کار می‌گیرند و تحت شرایطی امکان بازپس فرستادن کالا را در اختیار خریداران آنلاین قرار می‌دهند.

● اقدامات امنیتی در بازاریابی اینترنتی

برای خریداران و فروشندگانی که از تجارت آنلاین استفاده می‌کنند، نگرانی‌های امنیتی مسئله بسیار مهمی است. بسیاری از مصرف کنندگان از آنجائیکه به امنیت اطلاعات شخصی خود در این سایت‌ها اطمینان ندارند، در مورد خرید اینترنتی دچار تردید می‌شوند. اخیرا برخی از شرکت هایی که خدمات فروش آنلاین ارائه می‌دهند، از دادن هرگونه اطلاعات در مورد خریداران به شدت اجتناب می‌ورزند.

حتی شرکت‌هایی وجود دارند که در وب‌سایت خود به امنیت اطلاعات شخصی خریداران اشاره نموده و آن را صد در صد تضمین می‌کنند. در پاره‌ای موارد نیز این امکان در اختیار کاربر قرار داده می‌شود که پس از اینکه خریدش به پایان رسید، اطلاعات شخصی خود را از بانک اطلاعاتی شرکت مورد نظر حذف نماید.

به‌هرحال، بسیاری از خریداران آنلاین از این امر که ممکن است اطلاعات شخصی‌شان در اختیار دیگر شرکت‌ها قرار بگیرد، کاملا بی اطلاعند. در چنین حالتی هیچ راهی جهت متوقف نمودن این انتقال اطلاعات وجود نخواهد داشت.

امروزه شرکت‌هایی که فروش آنلاین انجام می‌دهند، اقدام به استفاده از روش های گوناگون به منظور حفظ حریم اطلاعات شخصی مشتریان و برطرف نمودن نگرانی‌های آن‌ها هستند. پنهان‌سازی اطلاعات (Encryption) یکی از روش‌های اصلی است که در این زمینه به کار گرفته می‌شود. در این روش اطلاعات کاربران به کدهایی تبدیل می‌شود که دسترسی به اطلاعات آنها تنها با تایید شرکت مورد نظر امکان خواهد داشت. به عبارت دیگر با قوی‌تر شدن این سیستم، درجه امنیت اطلاعات نیز بالاتر می‌رود.

● بازاریابی اینترنتی و تاثیرات بر صنایع مختلف

بازاریابی اینترنتی تاثیر فراوانی بر بازار صنایع مختلف از جمله موسیقی، بانکداری و خرید و فروش عتیقه داشته است، در صنعت موسیقی بسیاری از مصرف کنندگان و علاقمندان به جای خرید سی دی، از سایت‌های اینترنتی MP۳ های مورد نظر خود را خریداری و دانلود می‌نمایند. مدت‌های مدید، صحبت در مورد قانونی یا غیر قانونی بودن دانلود فایل‌های موسیقی، بحث روز دست اندر کاران این صنعت به شمار می‌رفت.

بازاریابی اینترنتی بر صنعت بانکداری نیز بی تاثیر نبوده و روز به روز بر تعداد بانک‌هایی که خدمات آنلاین انجام می‌دهند، افزوده می‌گردد. این سیستم به دلیل عدم نیاز به مراجعه به شعب بانک‌ها، از طرف مشتریان مورد استقبال بسیار قرار گرفته است.

آمار نشان داده در حال حاضر بیش از ۵۰ میلیون نفر از ساکنان آمریکا عملیات بانکی خود را به صورت آنلاین انجام می‌دهند. البته پیشرفت تکنولوژی و بالا رفتن سرعت اتصال اینترنت در گسترش این سیستم‌های بانکی تاثیر چشمگیری داشته است. امروزه خدمات بانکی آنلاین یکی از پرسرعت‌ترین عملیاتی است که از طریق اینترنت انجام می‌شود. ۴۴ درصد از کل کاربران اینترنت، عملیات بانکی خود را به صورت آنلاین انجام می‌دهند.

با رواج حراج های اینترنتی، بازار خرده فروش های عتیقه نیز در معرض خطر قرار گرفت. اشیای عتیقه این روزها در Ebay.com به فروش می رسند و قیمت آن‌ها نیز دستخوش تغییرات بسیاری می‌گردد. خریداران و فروشندگان قبل از اینکه اقدام به خرید اشیاء قیمتی نمایند، در سایت Ebay قیمت‌ها را چک می‌کنند و معمولا قیمت‌های موجود در این سایت به عنوان قیمت استاندارد کالا در نظر گرفته می‌شود.


● اقدامات اخیر

در نوامبر سال ۲۰۰۴ دادگاهی به منظور رسیدگی به شکایت علیه نرم افزار Bonzi Buddy مبنی بر فریبنده بودن تبلیغ اینترنتی این نرم افزار تشکیل شد. ظاهرا پنجره‌های تبلیغاتی این نرم افزار، کاملا شبیه به پنجره‌های ویندوز مایکروسافت بود، این امر سبب گمراهی کاربران میشد به‌طوری‌که پس از کلیک بر روی این پنجره‌ها زمانی که متوجه اشتباه خود می‌شدند و سعی در بستن پنجره‌های تبلیغاتی داشتند، به وب سایت Bonzi ارجاع داده می‌شدند.

در تاریخ ۲۷ ماه مه سال ۲۰۰۵، شرکت Bonzi نهایتا پذیرفت که شکل ظاهری پنجره‌های تبلیغاتی خود را تغییر دهد. در حال حاضر برای آگاهی دادن به کاربران اینترنتی در بالای پنجره‌های تبلیغاتی این نرم افزار کلمه “آگهی تبلیغاتی” به چشم می‌خورد.

اخیرا بحث هایی نیز در رابطه با مالیات فروش آنلاین از گوشه و کنار به گوش می‌رسد، در حال حاضر در کشور آمریکا خریداران آنلاین در پایان هر سال مالیات اجناسی را که از طریق اینترنت خریداری نموده‌اند، همراه با بقیه مالیات‌های خود پرداخت می‌کنند. هر چند به نظر می2رسد تنها تعداد اندکی از کاربران این نوع مالیات را پرداخت می‌نمایند.

به همین منظور اخیرا در سیزده ایالت مختلف آمریکا شرکت‌ها را تشویق می‌کنند که به ازای هر کالایی که آنلاین به فروش می‌رسانند، مالیات آن را نیز در نظر بگیرند، اما هنوز اجباری در این مورد وجود ندارد. به هر حال اگر وضع به همین منوال ادامه پیدا کند، طولی نمی‌کشد که دولت آن‌ها را مجبور به دریافت مالیات نماید. دولت آمریکا اعلام نموده همه ساله رقمی معادل ۱۵ میلیارد دلار مالیات پرداخت نشده مربوط به خریدهای آنلاین به اقتصاد این کشور لطمه وارد می نماید.

مقالات مرتبط

digital marketing

بازاریابی اینترنتی و تجارت الکترونیک E business

/
به طور کلی واژه بازاریابی اینترنتی به استفاده از اینترنت جهت ان…
مدیریت محتوا

چرا باید در وب‌سایت خود مقاله بنویسیم؟

/
مدیریت محتوا و رویکردهای تجاری یکی از مهمترین چالش هایی که وب ف…
mor mony at website

روش های فروش فوق‌العاده در وب‌سایت

/
مدیران سنتی چه فکر می‌کنند؟! بسیاری از مدیران سنتی فکر می‌کنند فر…
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *